loader

Meslek kodları, tüm işverenlerin özenle üzerinde durması gereken konulardan biridir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na her bir işçi için ayrı ayrı bildirilen meslek kodu, yanlış bildirilmesi ya da değişen bilgilerin güncellenmemesi halinde işverene cezai yaptırımları da beraberinde getirir. ”Meslek kodu neden var?”, ”Meslek kodu uygulaması kimleri kapsar?” ve ”Meslek kodu uygulamasına ait cezai yaptırımlar nelerdir?” gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

SGK Meslek Kodu Nedir?

2012 yılından beri SGK’nın uyguladığı meslek kodları yürürlüktedir. SGK’nın bu uygulamasına göre her bir meslek türü için ayrı bir kod mevcuttur. Bir işveren, çalışanının işe giriş bildirgesini oluştururken bu meslek kodlarından birini seçerek SGK’ya bildirim yapar. Sosyal Güvenlik Kurumu bu uygulama ile kayıt dışı işçi çalıştırmanın üstesinden gelmeyi amaç edinmiştir. Bunun haricinde, her personelin kendi mesleğine göre ödeme alması ve gerçek ücretler baz alınarak primlerinin yatırılması da Sosyal Güvenlik Kurumu’nun amaçları arasında yer alır.

SGK Meslek Kodu Nasıl Değiştirilir?

SGK’ya ait işe giriş bildirgesinde bulunan güncelleme işlemi basitçe uygulanabilir.

  • İlk olarak Sigortalı İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgeleri uygulaması üzerinden e-SGK şifresi aracılığı ile SGK İşe Giriş Sistemi’ne giriş yapılır.
  • Giriş gerçekleştikten sonra ”İşe Giriş Bildirgesi Güncelleme” menüsüne girilir.
  • Sonrasında meslek kodu güncellemesi yapılacak olan işçinin T.C. numarası girilerek ”Sorgula” butonuna tıklanır.
  • Sigortalı Meslek Adı kısmına çalışanın mesleği girilir ve ”İleri” seçeneğine tıklanıp işlem tamamlanarak meslek kodu güncellenir.

Eğer SGK meslek kodu güncelleme talebiniz geçmişe dönük ise yapmanız gereken Sosyal Güvenlik Merkezi’ne meslek kodu değiştirme dilekçesi yazmak olur. Meslek kodu değiştirme dilekçesi vermeniz durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu gerekli düzenlemeyi sağlar.

SGK Meslek Kodu Ne İşe Yarar?

Çalışanın mesleği ne olursa olsun hak kazandığı asıl maaşın işveren tarafından gizlenerek SGK’ya asgari ücret üzerinden bildirim yapılmasını önleyebilmek için meslek kodu düzenlemesi yapılmıştır. Oluşturulan bu yasa ile birlikte her meslek bir koda sahip olur ve işçinin yaptığı işler SGK’ya bu kodlar ile bildirilir. Bu sayede, yüksek maaş ile çalıştırılması uygun olan mühendis, doktor, futbolcu gibi mesleklere sahip kişiler işçi kodu ile asgari ücretten SGK’ya bildirilemezler.

SGK Meslek Kodu Uygulaması Hangi Çalışanları Kapsar?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait meslek kodu uygulaması özel sektörde çalışan sigortalı işçileri kapsar. Yani SGK’ya bağlı olarak çalışan ve 5510 Sayılı Kanunun 4. maddesinin 1. fıkrasının (a) bendi kapsamında bulunan işçiler meslek kodu uygulamasına dahil edilir.

İşçi, mesleğine uygun kodun SGK’ya bildirilip bildirilmediğini e-devlet üzerinden rahatlıkla takip edebilir. Bunu yaparken izleyeceği adımlar ise aşağıdaki gibidir:

  • İşçi önce e-devlet sistemine girişi sağlar. Bunun için T.C. kimlik numarası ve şifreyi doğru şekilde girmek gerekir.
  • Sisteme giriş sağlandıktan sonra SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümüne girilir. Bunu ister Seçenekler kısmından isterseniz Arama bölümünden kendiniz yazarak sağlayabilirsiniz.
  • Bölüme girişi gerçekleştirdikten sonra, açılan sayfada işverenin SGK’ya hangi meslek kodu ile bildirim yaptığı görüntülenebilir.

SGK Meslek Kodu Yanlış Girilirse Cezası Nedir?

Meslek kodları işveren tarafından yanlış girildiği takdirde işveren, idari para cezası ödemek durumda kalır. SGK meslek kodu cezası, 01.01.2018 tarihinden itibaren başlamıştır. Bu uygulama kapsamında işveren, yanlış meslek bildirimi yapması halinde idari para cezasına maruz kalır. Bu uygulama kapsamında 5510 Sayılı Kanunun 102. maddesinin 1. fıkrasına göre hatalı bildirilen meslek kodu idari para cezası, asgari ücretin onda biri tutarında olur.

İşveren gerçek maaşı gizlemiş ise ayrıca belgede sahtecilik suçundan hapis cezası da alabilir.

2020 SGK Meslek Kodu Listesi

SGK’nın belirlediği meslek kodları, her bir meslek için ayrı ayrı ve titizlikle belirlenmiştir. Mesleklerin kodlaması sektöre göre değişebildiği gibi aynı meslek dalına ait yönetici, uzman, uzman yardımcısı gibi uzmanlık derecelerine göre de yan kodlara ayrılır. Bu sebeple meslek kodu bildiriminde oldukça titiz davranmakta fayda vardır.

SGK meslek kodu 2020 yılına ait güncel listeye ulaşmak için https://muhasebeekrani.net/sgk-meslek-kodlari-2020/ adresini ziyaret edebilir, dilerseniz Excel tablosu olarak cihazınıza indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog

Blog Yazılarımız